Stravou proti akné

Pridané: 10.5.2018 19:25:13 Počet zobrazení: 584

10 Máj 2018

Ahojte. Napriek tomu, že tento článok čítate na blogu e-shopu s kozmetiku, chcem sa venovať vplyvu stravy na akné. Teda chcem sa podeliť o moje osobné skúsenosti, postrehy a zistenia, na ktoré som bohužiaľ prišla až po 30.

Stravou proti akné

Áno, mám po 30 a stále sa mi vyhadzujú vyrážky. A to ani nemám mastnú pleť a najviac sa akné objavuje na lícach – mimo T-zóny. Áno, kozmetika pomáha. Minimalizuje výskyt a urýchľuje hojenie. Ale nikdy som sa akné úplne nezbavila. Vždy sa čosi nové vyhodilo. A to človek stihne od puberty vyskúšať všeličo. Dokonca som počas strednej školy navštívila i kožnú lekárku. Predpísala mi akúsi vodičku, ak sa dobre pamätám, na lokálne použitie. Avšak táto vodička nemala absolútne žiaden účinok. Teda mala, ale skôr negatívny – vysušovala pleť. Napriek tomu, že u bežne dostupnej kozmetiky som videla ako pomáha s hojením (osvedčili sa mi najmä produkty s obsahom čajovníka), tá voda z lekárne iba vysušovala pleť ale so zápalom ani nepohla. A tam som ostala pri kozmetike, ktorú som používala a kožnú som už nenavštívila. Časom som sa s akné aj zmierila. Veď menštruačný cyklus, hormonálne akné,... Čo už.

Môj prvý objav
Som človek, ktorý rád občas podporí detoxikačné procesy tela potravinovými doplnkami. No a tak som si raz kúpila šťavu z aloe vera. Čuduj sa svete, počas užívania tejto šťavy sa mi nevyhadzovali nové vyrážky. Nikdy som ju neužívala dlhodobo, ale počas období kedy som ju užívala, moja pleť mala starosti len s hojením staršieho akné a nič nové riešiť nemusela. Tento efekt som videla i pri jednej dávke (20 ml) denne, i keď výrobca šťavy, ktorú mám (medicura) odporúča 3 x denne 20 ml. Ja ju užívam zväčša ráno nalačno, aspoň pol hodinu pred jedlom. Výrobca nič takého neuvádza, ale ja som na to bola zvyknutá pri iných detoxikačných produktoch, tak som vo svojom zvyku pokračovala. Kupujem si čistú 100 % aloe vera šťavu bez konzervantov. Keďže nemá konzervanty, má sa spotrebovať do 14 dní od otvorenia, čo je síce trošku nepohodlné, ale ak si môžem vybrať, vyberám si bez konzervantov.

Môj druhý objav
K ďalšiemu zisteniu, že strava u mňa ovplyvňuje akné som došla tak, že som chcela schudnúť :) Vyskúšala som 28-dňový očistný a harmonizujúci stravovací program podľa Antónie Mačingovej. Neschudla som. Nechápala som, ako je možné neschudnúť pri jedení toľkých zeleninových jedál a žiadnych sladkostí. Bola som nahnevaná na celý svet, že toľko utrpenia neprinieslo žiadne výsledky ;) I keď na obhajobu Mačingovej musím povedať, že som nedodržiavala odporúčaný pitný režim. No ale k najpodstatnejšej veci. Počas mesiaca stravovania sa podľa tohto programu som si opäť všimla, že sa mi nevyhodila žiadna nová vyrážka. Nejaký čas po tomto stravovaní som si uvedomila, že v tom programe bolo málo mliečnych výrobkov. Mala som iba pár krát biely jogurt a k zelenine strúhaný tvrdý dlho zrejúci syr. Tieto potraviny majú vplyvom kvasenia, cez ktoré prešli znížený obsah laktózy. Ja som sa ale rozhodla vylúčiť zo stravy mliečne výrobky úplne. No teda úplne sa mi to nepodarilo. Keď dostanem chuť na cheesecake a po ruke nie je nič nemliečne, čo by túto chuť zahnalo... Priznávam sa. Mám slabú vôľu. Keď sa mi o dva dni vyhodí vyrážka, som nahnevaná. Čo už so mnou...

Dôležité je, že som si všimla, že akné ovplyvňuje aj strava. Možný vplyv mlieka na akné mi potvrdila aj kamarátka, ktorej bola diagnostikovaná precitlivelosť na mlieko (alebo niečo podobné), a ktorá mi povedala, že z mlieka sa robia vyrážky hlavne okolo úst. To v podstate sedí i u mňa, pretože mne sa tvoria hlavne v spodnej polovici líc. Pol roka po tomto mojom „objave" sa ku mne dostal článok, ktorý mi potvrdil vplyv mlieka na akné, pričom na internete nájdete viacero článkov na túto tému.

Toto boli moje skúsenosti. A čo vy? Všimli ste si nejaký vplyv stravy na stav pokožky? Budem rada, ak sa o svoje skúsenosti podelíte v diskusii pod článkom, komentároch na facebooku alebo instagrame.

Aďa

blank
  • Konvalinka hodnotenie
  • Konvalinka hodnotenie
  • Konvalinka hodnotenie
  • Konvalinka hodnotenie
  • Previous
  • Ďalší

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie nájdete na stránke s infomáciami o spracúvaní osobných údajov.