Prečo prírodná kozmetika

„To, čo nemôžem zjesť, si nedám na tvár."
Annemarie Lindner
zakladateľka značky Annemarie Börlind

 

I keď v tomto našom obchodíku nenájdete značku Annamarie Börlind, začala som týmto výrokom pretože je mi veľmi sympatický a a z veľkej miery vystihuje môj názor. Tým nechcem povedať, že mydlo, hoc i prírodné sa dá jesť – to neskúšajte :D Avšak nevidím zmysel vo vyrábaní umelých látok, ktoré je následne potrebné testovať, či sú bezpečné, a ich používanie na našu pokožku. Predsa keď môžem jesť napr. mandle, môžem olej z nich bezpečne použiť aj pri starostlivosti o pokožku. Keď má nechtíkový čaj blahodárne účinky zvnútra, bude ich mať nechtík aj zvonku. A nie je potrebné nič nové vymýšľať. Príroda nám už všetko dala. Tieto prírodné zložky, ktoré boli často používané pri starostlivosti o pokožku dávno v minulosti, už nie je potrebné testovať na rozdiel od tých novo vytvorených.

O tejto problematike si môžete prečítať i v knihe Tajemství kosmetiky od Víta Syrového: „V marci 2013 vošiel do platnosti zákaz testovania kozmetiky na zvieratách v celej EU. Z toho vyplýva, že by to mal dodržiavať celý európsky kozmetický priemysel. Avšak tento zákaz má jeden háčik. Iné zákonné ustanovenia EU ustanovujú, že novo syntetizované chemikálie podliehajú prihlasovacej povinnosti. Než môže byť nová ingrediencia použitá v kozmetických prípravkoch, musí sa najprv preukázať jej nezávadnosť. Podklady k tomu sa ale získavajú hlavne z výsledkov pokusov na zvieratách."

Používanie prírodnej kozmetiky je tiež ekologické. Látky, ktoré pochádzajú z prírody sa do nej dokážu aj vrátiť – prirodzene sa rozložiť. Čo sa bohužiaľ nedá povedať o niektorých látkach používaných v konvenčnej kozmetike. Vít Syrový píše: „Medzi tie neekologické súčasti patria v prvom rade syntetické polyméry, ako sú silikóny, polyakryláty, polybutylen, polykaprolaceton, polyetylen, polytetrafluoretylen a ďalšie. Keďže ide o umelé zlúčeniny, nie sú takmer vôbec biologicky odbúrateľné. Nemalý dopad na životné prostredie majú tiež produkty destilácie ropy, nazývané minerálne oleje alebo parafíny. Tie sa v kozmetike používajú hlavne preto, že sú lacné. Odolávajú však prirodzeným procesom, ktoré bežne prebiehajú v prírode, a preto sú tiež veľmi ťažko biologicky odbúrateľné. Životné prostredie zaťažujú tiež mnohé súčasti čistiacich prostriedkov, ktoré v lepšom prípade skončia v čističkách odpadových vôd, v horšom prípade v riekach, moriach a oceánoch."

Za najlepší spôsob, ako si vybrať najkvalitnejší produkt považujem prečítanie zloženia. Áno, tej latinčiny písanej mikropísmenami. V našom obchodíku nájdete zloženie každého tovaru pri jeho popise. Človek postupom času vnikne do tajov latinského jazyka a naučí sa, že Butyrospermum parkii je bambucké maslo, Tocopherol vitamín E alebo Calendula officinalis nechtík lekársky :)

Existujú tiež rôzne tabuľky pomáhajúce zhodnotiť zloženie kozmetiky. Skontrolovať škodlivosť-neškodlivosť jednotlivých zložiek môžte napr. tu: http://www.ewg.org/skindeep/

Pre prírodu je dobré ak to, čo kupujeme k nám nemuselo cestovať z opačného konca sveta. Používanie lokálnych výrobkov vyrobených na Slovensku je ďalším malým krôčikom k ochrane životného prostredia. Ďalším dôvodom prečo kupovať slovenské produkty je, že kúpou slovenkých výrobkov podporujeme samých seba. Nepamätám si v akej kampani to bolo, ale je to pravda. A preto u nás nájdete maximum slovenských výrobkov.

 

Použitý zdroj: SYROVÝ Vít: Tajemství kosmetiky. 2015. ISBN: 978-80-903137-7-4

 

Aďa                

blank
  • Konvalinka hodnotenie
  • Konvalinka hodnotenie
  • Konvalinka hodnotenie
  • Konvalinka hodnotenie
  • Previous
  • Ďalší

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie nájdete na stránke s infomáciami o spracúvaní osobných údajov.