Prečo prírodná kozmetika

My sami používame prírodnú kozmetiku už nejakú tú chvíľu. Prečo? Sedliacky rozum nám hovorí, že to, čo stvorila príroda je lepšie než to, čo vytvoril človek v laboratóriu (častokrát i z ropy, zatažujúce životné prostredie). Predsa je len staršia a múdrejšia.

Stručný prehľad kritérií, ktoré by mala prírodná kozmetika spĺňať:

1. Neobsahuje ropné produkty, ako napríklad silikóny, parafíny a minerálne oleje.

2. Farbivá a parfémy su prírodného pôvodu. Farbu a vôňu kozmetike dávaju samotné kvalitné prírodne ingrediencie.

3. Rastlinné zložky pochádzajú, ak je to možné, z kontrolovaného ekologického hospodárstva, alebo certifikovaného prírodného zberu.

4. Nie je testovaná na zvieratách. Nepoužívajú sa suroviny z mŕtvych zvierat.

5. Emulgátory a tenzidy sú rastlinného pôvodu.

6. Nepoužívajú sa geneticky modifikované suroviny.

7. Neobsahuje syntetické konzervačné látky.

8. Ekologický proces výroby, používanie recyklovateľných obalov.

Medzi tie neekologické súčasti patria v prvom rade syntetické polyméry, ako sú silikóny, polyakryláty, polybutylen, polykaprolaceton, polyetylen, polytetrafluoretylen a ďalšie. Keďže ide o umelé zlúčeniny, nie sú takmer vôbec biologicky odbúrateľné. Nemalý dopad na životné prostredie majú tiež produkty destilácie ropy, nazývané minerálne oleje alebo parafíny. Tie sa v kozmetike používajú hlavne preto, že sú lacné. Odolávajú však prirodzeným procesom, ktoré bežne prebiehajú v prírode, a preto sú tiež veľmi ťažko biologicky odbúrateľné. Životné prostredie zaťažujú tiež mnohé súčasti čistiacich prostriedkov, ktoré v lepšom prípade skončia v čističkách odpadových vôd, v horšom prípade v riekach, moriach a oceánoch (Syrový, 2015).

Biokozmetika nie je testovaná na zvieratách. Účinky jej prírodných zložiek boli známe už našim predkom.

V marci 2013 vošiel do platnosti zákaz testovania kozmetiky na zvieratách v celej EU. Z toho vyplýva, že by to mal dodržiavať celý európsky kozmetický priemysel. Avšak tento zákaz má jeden háčik. Iné zákonné ustanovenia EU ustanovujú, že novo syntetizované chemikálie podliehajú prihlasovacej povinnosti. Než môže byť nová ingrediencia použitá v kozmetických prípravkoch, musí sa najprv preukázať jej nezávadnosť. Podklady k tomu sa ale získavajú hlavne v výsledkov pokusov na zvieratách (Syrový, 2015).

Za najlepší spôsob, ako si vybrať najkvalitnejší produkt považujeme prečítanie zloženia. Áno, tej latinčiny písanej mikropísmenami. V našom obchodíku nájdete zloženie každého tovaru pri jeho popise. Človek postupom času vnikne do tajov latinského jazyka a naučí sa, že Butyrospermum parkii je bambucké maslo, Tocopherol vitamín E alebo Calendula officinalis nechtík lekársky :)

Skontrolovať škodlivosť-neškodlivosť jednotlivých zložiek môžte napr. tu: http://www.ewg.org/skindeep/

Ďalšou možnosťou ako si vybrať najkvalitnejší produkt je sledovať certifikáty výrobku.

Zdroj:

SYROVÝ Vít: Tajemství kosmetiky. 2015. ISBN: 978-80-903137-7-4

Táto stránka používa cookies. Viac info

Prihlásenie